Idealne miejsca na wakacje

Położony na wschodnim krańcu Polski Chełm czasy swojego największego prosperity przechodził w czasach PRL-u. Dziś po małym kryzysie miasto powoli wychodzi na prostą i wszystko wskazuje na to, że ponownie zacznie się liczyć w regionie.

Chełm

pixabay.com CC0

Założone w 1392 roku miasto Chełm po zakończeniu II wojny światowej w bardzo szybkim tempie stało się małym przemysłowym zagłębiem Lubelszczyzny. To właśnie na terenie Chełma od lat 60-tych prężnie działa cementownia, która oprócz produkcji cementu ma w swojej ofercie pochodne substytuty.

Chełm – miasto węgla i cementu

Przez długie lata to właśnie cementownia była symbolem miasta, nierozerwalnie z nim związanym. Jej uruchomienie w 1960 roku dało ogromnego kopa gospodarce całego regionu. To właśnie dzięki niej zatrudnienie znalazło setki mieszkańców Chełma i okolic. W cementowni oprócz samego cementu produkuje się pochodne substytuty z nim związane. Zaliczają się do nich beton i inne produkty wykorzystywane w pracach budowlanych. Oczywiście nie samym cementem Chełm stoi. W mieście równie prężnie rozwijała się przez lata branża górnicza, a raczej z mieszkań w mieście chętnie korzystali pracownicy oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów kopalni Bogdanka – co zresztą nadal robią. Wiele wskazuje na to, że właśnie ze względu na kopalnie w najbliższych latach Chełm może otrzymać kolejny silny impuls do rozwoju. Wszystko ze względu na inwestycje australijskiego koncernu. Inwestorzy z drugiego końca świata chcą jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia wydobycia węgla kamiennego w pobliżu miasta z pod znaku niedźwiedzia.

Warto również wspomnieć, że zatrudnienie w mieście dostają również pracownicy w innych branżach. Na terenie należącym do mającego niespełna 70.000 mieszkańców Chełma znajduje się odkrywkowa kopalnia kredy, ale to nie wszystko. Wraz z rozwojem w mieście pojawiły się nowe firmy i nowe alternatywy. Zaliczają się do nich popularna sieć oferująca fast food, czy kolejne stacje paliw. Mało tego. Zwróćmy jeszcze na niskie ceny i koszty utrzymania. Jeśli połączymy to wszystko razem to wkrótce okaże się, że Chełm jest niemal idealnym miejsce na ziemi. Miejsce, w którym chce mieszkać każdy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *