Idealne miejsca na wakacje

Krasnystaw miasto położone w południowej części województwa Lubelskiego w Polsce kojarzone jest głównie z karpiami znajdującymi się w jego herbie i z wyrobami mlecznymi produkowanymi pod szyldem Krasnystaw.

Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że niewielkie miasteczko ma w swojej historii piękne i wzniosłe momenty. Pod koniec XIV wieku Krasnystaw zyskał prawa miejskie, a pomógł mu w tym ówczesny król Polski Władysław Jagiełło. Leżące na szlaku handlowym pomiędzy pomorzem, a wschodnimi kresami naszego kraju miasto bardzo szybko zaczęło zyskiwać na wartości.

Krasnystaw Chmielaki i produkty mleczne

Z biegiem czasu miasto zyskiwało kolejne przywileje i stawało się coraz ważniejszym punktem na mapie. Niestety podobnie jak w przypadku innych polskich miast jego rozwój zastopowały liczne powstania, wojny i rozbiory. Największe straty miasto poniosło podczas wojen polsko-szwedzkich. To właśnie wtedy zniszczony został okazały zamek, część zabudowy i mury miejskie, które ostatecznie nigdy nie zostały odbudowane. Kolejne lata przynosiły kolejne tragedie. Zabór rosyjski i powstanie styczniowe dodatkowo upokorzyły Krasnystaw. W XX wieku przyszły jednak lepsze chwile. Do miasta podciągnięto kolej (wcześniej popularny w regionie był transport rzeczny) i sukcesywnie rozbudowywano.

Po zakończeniu działań wojennych władze komunistyczne zaczęły zarządzać miastem na swój sposób co miał dobre i złe strony. Rozwój lokalnej gospodarki przekładał się na rozwój całego regionu. Miasto zyskiwało nie tylko nowe budynki i obywateli, ale również wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, o których dotąd można było jedynie pomarzyć. Dobrym przykładem są tutaj Chmielaki Krasnostawskie, czyli święto piwa, chmielarzy i piwowarów organizowane w mieście od 1971 roku. Rozpoczynający się pod koniec sierpnia festyn trwa przez 3 dni, a oprócz różnych gatunków piwa uczestnicy mogą posłuchać muzyki i wziąć udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Oczywiście odwiedzając Krasnystaw warto również udać się do zakładów przetwórstwa mlecznego gdzie produkowane są naturalne i zdrowe przetwory na bazie mleka. Krasnystaw co roku przyciąga setki tysięcy zwiedzających, którzy chcą się napić piwa, poznać bliżej historię miasta i całego spokojnego rolniczego regionu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *