Idealne miejsca na wakacje

Łęczna oprócz nieźle rozwiniętej gospodarki lokalnej ma również coś co odróżnia ją na tle innych miast w regionie. Na terenie Łęcznej i najbliższych okolic znajduje się całe mnóstwo wartych odwiedzenia i zobaczenia pięknych jezior, lasów, czy zabytków.

Łęczna centrum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

pixabay.com CC0

Górnicze miasteczko położone jest na trasie łączącej Lublin z Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim, nic więc dziwnego, że podczas lata przez Łęczną przewija się tysiące samochodów z wczasowiczami udającymi się na urlop. Cześć z nich zatrzymuje się po drodze, aby podziwiać znajdujące się na trasie zabytki, do których z całą pewnością można zaliczyć ruiny zamku w Zawieprzycach, czy liczne muzea i stare kościoły.

Elewacje Lublin | Materiały budowlane Łęczna

Jeziora, lasy i zabytki – tak wygląda Łęczna

Mieszkańcy Lublina i całego województwa Lubelskiego chcąc wyjechać na urlop muszą kierować się w kierunku Łęcznej, która jest najpopularniejszą trasą prowadzącą nad okoliczne jeziora, których na całym pojezierzu jest blisko 100. Leżące na tak popularniej trasie miasteczko zyskuje na popularności, a przy okazji może pokazać turystom swoje walory. Trzeba przyznać, że Łęczna ma ich całkiem sporo. Założone ponad 500 lat temu miasto jest częścią Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie rozpościerają się łąki, lasy, a dodatkowo przez jego terytorium przepływają dwie rzeki – Świnka i Wieprz. To w dużej mierze dzięki nim rozwija się okoliczna fauna i flora, dlatego w Łęcznej nie dziwi nikogo spotkany na łące lis, zając, czy pędzące przez las sarny. Dodatkowo podczas zasiadki wędkarskiej nad rzekami natknąć się można na bobra, czy kunę.

Oprócz bujnie rozwijającej się przyrody w Łęcznej i jej bezpośredniej okolicy znajduje się mnóstwo zabytków, do których należy zaliczyć zamek w Zawieprzycach, pozostałości po dworkach i majątkach szlacheckich, jak również pozostałości kultury żydowskiej. Do niej zaliczyć można synagogę, cmentarz żydowski, czy niektóre domy na starym mieście. Położona niespełna 100 kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej miejscowość brała udział jak wiele polskich miast i wsi w licznych wojnach i potyczkach. Z tego powodu do tej pory na jej terenie znajdowane są stare monety, łuski, czy niewybuchy. Dzięki temu Łęczna nie jest jedynie przystankiem w kierunku jezior znajdujących się na pojezierzu, a może być również celem samym w sobie. Miejscem, które warto przyjechać i zobaczyć.

Jedna odpowiedź na „Łęczna – Urocze łąki, lasy i jeziora”

  • Łęczna, to ciekawe miasto położone w otoczeniu świetnych jezior. Znam ludzi, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez wizyty na pojezierzu. Przy okazji polecam firmę Ostium http:/bramyostium.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *