Idealne miejsca na wakacje

Łęczna to niewielka miejscowość, leżąca na wschód od Lublina. Miasteczko znane jest w Polsce głównie dzięki kopalni węgla kamiennego „Bogdanka” i założonego przy niej Górniczego Klubu Sportowego.

Kopalnia Łęczna

pixabay.com CC0

To właśnie uruchomiona w latach 70-tych XX wieku kopalnia stała się motorem napędowym niewielkiej miejscowości, której mieszkańcy wcześniej zajmowali się głównie pracą na roli i handlem. Łęczna zaczęła rosnąć w siłę dzięki napływającym ze wszystkich stron górnikom, którzy często przybywali na Lubelszczyznę z innych regionów Polski i tym samym w szybkim tempie podbijali liczbę mieszkańców żyjących w mieście.

Stomatolog Łęczna | Zespół weselny Łęczna | Adwokat Łęczna

Łęczna miasto węgla i piłki nożnej

Z relacji starszych mieszkańców wynika, że po wojnie Łęczna była małym miasteczkiem spokojnie żyjącym swoim życiem i dopiero odkryty węgiel kamienny spowodował, że miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. W kilka lat zostały wybudowane dwa osiedla, które znacznie przyczyniły się do rozwoju miasta. Na nowych blokowiskach natychmiast pojawili się ludzie z całej Polski, których przyciągnęła perspektywa własnego mieszkania i stabilnej dobrze płatnej pracy. Rozwój gospodarczy i napływ setek nowych mieszkańców sprawił, że władze kopalni wraz z lokalną społecznością poszukiwały alternatywy, możliwości spędzania wolnego czasu. Właśnie na bazie tych pomysł w 1979 roku do życia został powołany Górniczy Klub Sportowy. W pierwszych latach swojego istnienia klub niemal w całości związany był z pracowników kopalni węgla, którzy lubili wyjść i pokopać sobie w piłkę.

Stabilna praca w górnictwie i dobre warunki do życia sprawiły, że w połowie lat 80-tych Łęczna przeżyła największy w swojej historii wzrost demograficzny. Nowych mieszkańców przybywało jeden po drugim. W przedszkolach i zerówkach brakowało wolnych miejsc, co zaraz po zmianie ustroju politycznego w Polsce zmusiło lokalne władze do wybudowania nowej szkoły podstawowej. Podstawówka na osiedlu Bobrowniki powstała w ekspresowym tempie i już w pierwszym roku swojego istnienia przyjęła setki nowych uczniów mieszkających w otaczających szkołę blokach. Wysoki przyrost demograficzny przełożył się również na rozwój lokalnej gospodarki. W Łęcznej szybko powstawały kolejne sklepy z odzieżą dla dzieci, księgarnie i prywatne ośrodki zdrowia, co niosło ze sobą rozwój całego miasta. Dziś liczba ludności w mieście waha się koło 20.000 osób, którzy w znacznej części zatrudnieni są w kopalni, lub w branżach bezpośrednio powiązanych z obsługą górników w niej pracujących.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *