Idealne miejsca na wakacje

Lubartów swoje początki jak znaczna część miast znajdujących się w województwie Lubelskim miał w XVI wieku. Miasteczko, na którego budowę pozwolenie wydał Zygmunt I Stary pierwotnie nazywało się Lewartów. Swoją nazwę wzięło od herbu swojego założyciela i pierwszego właściciela Piotra Firleja.

Już w pierwszych latach istnienia późniejszy Lubartów przeżywał dynamiczny rozwój. Wszystko dzięki swojemu założycielowi, który niemal natychmiast pościągał najlepszych w swoich dziedzinach fachowców z Europy. Podobną politykę prowadził również jego syn, który chciał aby miasto założone przez jego ojca rosło w siłę. Właśnie dlatego na południe od Lublina bardzo szybko zaczęli zjeżdżać specjaliści zajmujący się wypasem bydła, budową domów, czy ogrodnictwem. W połowie XVIII wieku po kolejnej zmianie właścicieli miasta król Polski August III zmienił nazwę miasta na tą używaną do dziś – Lubartów.

Lubartów miasto skupione przy jednej ulicy

Od czasu założenia miasta minęło blisko 500-lat nie mogą więc dziwić liczne zmiany, które dokonały się w mieście. Obecnie założona przez Firleja miejscowość podobnie jak wiele podobnych w całej Polsce skupiona jest na jednej głównej ulicy. W Lubartowie jest to ulica Lubelska. To właśnie przy niej swoją siedzibę mają liczne firmy, sklepy, urzędy, czy instytucje porządku publicznego. Można więc powiedzieć, że w przypadku Lubartowa to nie kościół, czy ratusz są centrum miasta takim centrum jest ulica Lubelska. Jej nazwa jak łatwo się domyślić wywodzi się od położonego kilkanaście kilometrów dalej Lublina, który jest największym miastem w regionie i stolicą województwa. Po za tym Lubartów może pochwalić się dobrym połączeniem w kierunku Białegostoku i Warszawy i bliskością zalewu Firlej, który swoją nazwę wziął od nazwiska założyciela miasta.

Pisząc o Lubartowie warto również wspomnieć, że jego władze co roku starają się udekorować centralną część miasta tak, aby dostosować jego wygląd do zbliżających się świat. Dlatego nikogo nie powinny dziwić liczne biało-czerwone flagi, syreny podczas godziny „W”, czy wreszcie choinka i świąteczne ozdoby już na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *