Idealne miejsca na wakacje

Każdy kto planuje odwiedzić Lublin na szczycie swojej listy miejsc, które koniecznie musi zobaczyć powinien umieścić Zamek Lubelski. Górująca nad miastem budowla o unikatowy wygląd zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zamków znajdujących się w Polsce.

Lublin - Widok na Zamek Lubelski

pixabay.com CC0

Zamek Lubelski ma swoje początki w XII wieku. Pierwotnie był położonym na wzgórzu drewnianym grodem, który ewoluował wraz z rozwojem miasta. Od początku swojego istnienia budowla przeszła sześć gruntownych remontów, jednak nigdy nie przypominała typowego zamku służącego do obrony i walki.

Bramy garażowe Lublin – Bramy Ostium

Koziołek i zamek dwa symbole Lublina

Ostatni gruntowny remont zamku miał miejsce w latach 50-tych XX wieku. Zaraz po tym, jak warownia przestała pełnić funkcję więzienia. Po zakończeniu prac zamek zaczął służyć jako główna siedziba Muzeum Lubelskiego. Dziś na jego terenie odbywają się liczne wystawy i imprezy kulturalne. Na co dzień każdy turysta i zwiedzający może podziwiać zabytki i eksponaty zgromadzone na lubelskim zamku. Wśród nich znajdują się liczne przedmioty związane z militariami i wojną, ale to nie wszystko. Dużą część zamku zajmują również przedmioty związane z Lublinem i kulturą całego regionu. Na zamku można oglądać liczne ceramiki, tkaniny i regionalne wyroby powstające na tych ziemiach przez wieki. Jednak prawdziwą perełką muzeum jest jeden z najsłynniejszych obrazów Jana Matejki pt:”Unia Lubelska”. Namalowany w 1869 roku obraz należy do Muzeum Narodowego w Warszawie, jednak ze względu na historyczne powiązania z Lublinem można go oglądać na lubelskim zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *