Idealne miejsca na wakacje

Zamość to leżące w województwie Lubelskim miasto, które nazywane było niegdyś „Padwą północy”. Porównanie do włoskiego miasta wzięło się z unikatowej jak na polskie realia architektury zastosowanej przy jego budowie, którą zaprojektował włoski architekt wzorujący się na swojej ojczyźnie.

Zamość pełen jest renesansowych zabytków

pixabay.com CC0

Liczący obecnie ponad 65.000 mieszkańców Zamość ma swoje początki pod koniec XVI wieku. To właśnie wtedy szlachcic, magnat i myśliciel Jan Zamoyski nadał swojej miejscowości prawa miejsce i rozpoczął jej rozbudowę.

Zamość we włoskim stylu

Pierwszy Pan Zamościa do jego rozbudowy wynajął pochodzącego z Włoch Bernardo Morando. Nic więc dziwnego, że przy planowaniu i rozbudowie miasta zastało zastosowanych wiele rozwiązań z Półwyspu Apenińskiego. Centralną częścią miasta miał być Ratusz i Rynek Główny. Z niego w każdą z czterech stron świata miały rozchodzić się równoległe do siebie uliczki. Plan ten był realizowany krok po kroku, a miasto bardzo szybko się rozrastało. Powstawały nowe kamienice, a uliczki Starego Miasta ciągnęły się coraz dalej. Pierwotnie powstały układ zabudowy miejskiej przetrwał do czasów dzisiejszych, w praktycznie nie zmienionym stanie.

W latach 90-tych XX wieku po obaleniu komunizmu zamojska starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierana demokratycznie władza zaczęła z czasem przywracań staremu miastu dawny blask. Kolejno przeprowadzano remonty i konserwację starych kamienic, aż w końcu oddano do użytku Stare Miasto w nowym wydaniu. Dlatego dziś Zamość przyciąga w swoje mury nie tylko miłośników zwierząt, ale również tych którzy łakną historii i chcą być jej częścią. Oprócz samego ratusza, rynku i całej starówki w mieście warto zobaczyć również zachowany w dobrym stanie Pałac Zamoyskich i Bibliotekę Akademii Zamoyskiej.

Oprócz nich Zamość może pochwalić się licznymi kościołami, cerkwiami, czy synagogą, czy budynkami użyteczności publicznej, które co roku przyciągają do miasta tysiące zwiedzających. Jeżeli jeszcze nigdy nie byliście w założonym przez Zamoyskiego mieście, to z całą pewnością warto zarezerwować sobie weekend i odwiedzić to klimatyczne miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *