Idealne miejsca na wakacje

Założony pod koniec XVI wieku Zamość jest prawdziwą perełką w skali całej Lubelszczyzny. Fenomen miasta nie polega jedynie na niesamowitych dziejach jego założyciela i pierwszego właściciela Jana Zamoyskiego, ale również na konstrukcji i architekturze miasta.

Zamość

pixabay.com CC0

Zamość nazywany przez wielu „perłą renesansu” swój byt zawdzięcza nieco zapomnianemu już dziś Janowi Zamoyskiemu. Kim tak właściwie był założyciel i pierwszy właściciel Zamościa? Zamoyski był szlachcicem i magnatem, dzięki swojemu zaangażowaniu i determinacji przez lata piastował jedne z najwyższych urzędów w kraju.

Zamość – Perła Renesansu

W 1580 roku piastujący wówczas stanowisko kanclerza wielkiego koronnego Zamoyski nadał swojej własności prawa miejskie, by po kilku latach uczynić z niej stolice całego regionu. Jednak miasto przypisane obecnie do województwa Lubelskiego nie jest znane jedynie ze względu na swojego właściciela. Na tle innych miast w regionie wyróżnia go także architektura Starego Miasta. Równo rozchodzące się z pod ratusza uliczki poukładane do siebie równolegle tworzą niesamowicie uporządkowany schemat. Jeśli połączymy to z dokładnie wykończonymi budynkami i starannie zaplanowaną starą częścią miasta, wtedy otrzymamy odpowiedź dlaczego Zamość nazywany był perłą renesansu.

Jednak nie tylko przywieziony z Włoch styl architektoniczny wyróżnia miasto na tle innych. Dzięki doświadczeniu wojennemu i politycznemu swojego pierwszego właściciela leżące niespełna 100 kilometrów na południe od Lublina miasto przez długie lata było twierdzą nie do zdobycia. Z pod jego murów z niczym odchodzili Rosjanie, Szwedzi, łatwej przeprawy z obrońcami miasta nie mieli również Austriacy i Niemcy. Oczywiście przez wieki miasto poważnie się zmieniło. Wpływ na to miał niszczący czas. Swoją cegiełkę dołożyły również liczne walki toczone pod murami miasta i poprzednie epoka. PRL również odcisną swoje piętno na Zamościu, a raczej uczynił to szybki rozwój urbanistyczny i bloki z wielkiej płyty. Blokowiska poważnie zaburzyły styl w jakim pierwotnie budowano miasto. Na szczęście władze Zamościa systematycznie remontują stare kamienice i przywracają im dawny blask. Takie działania pozwalają mieszkańcom z nadzieją patrzeć w przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *